Zákaz elektronických cigaret v hospodách? Proč?!

Narazil jsem opět na článek, který mě šokoval. Kdyby nebylo podobně nesmyslných návrhů, nemuselo by být ani mého blogu, avšak podobné státní návrhy mi prostě nedávají spát. Článek se jmenuje: „Heger chystá další omezení pro kuřáky. Chce zakázat elektronické cigarety v hospodách“. A já se ptám proč proboha?

Ačkoliv tento článek vyšel na serveru ihned.cz, tak redakce idnes na toto téma zveřejnila článek již v dubnu. Každopádně pojďme si projít článek z konkurenčního serveru, který mě ačkoliv jsem zásadový nekuřák, velmi šokoval.

Dochází k tomu, že pro nekuřáky neškodlivé elektronické cigarety jsou očima politiků postaveny na stejnou úroveň jako běžné cigarety, které škodí svým kouřem a zapříčiňují pasivní kouření. Z elektronických cigaret jde pouze vodní pára, která neobsahuje žádný dehet, který by vám ničil plíce. A momentálně si můžete dávat elektronickou cigaretu třeba v tramvaji či v metru.

A toto je odůvodnění: „Musíme to tak udělat. V případě, že by se zákaz kouření na elektronické cigarety nevztahoval, mohlo by to v očích dětí a mládeže podlomit snahy o denormalizaci tabáku,“ vysvětluje ministrův náměstek Marek Ženíšek.

Já se domnívám, že výchova je úkol rodičů a nikoliv politiků. A pokud někdo chce začít ve 13-ti letech kouřit, tak to prostě udělá bez ohledu na to, zda potkává lidi, co si k obědu dají e-cigaretu nebo ne. A to také bez ohledu na to, zda na to má či nemá zákonem daný věk. Tyto opatření prostě nefungují. Trochu se mi zdá, že by si pan Ženíšek přál vycenzurovat cigarety ze všech filmů, aby náhodou děti neviděli, že kouření cigaret patří ke zvykům naší společnosti.

A jak jsem psal, elektronické cigarety svému okolí ničím neškodí, a tak stále nevidím rozumný důvod, proč se s nimi nepotkávat v nekuřáckých prostorách.

Další zajímavá část článku je tato: Doposud se totiž poslanci a senátoři nedokázali shodnout na ničem víc, než na tom, že si restaurace mají vybrat, zda budou kuřácké či nekuřácké. Naproti tomu ve Francii nebo v Británii si kvůli ochraně nekuřáků člověk už léta nezapálí nikde.

To, že si restaurace mají vybrat je snad rozhodnutí konkrétní restaurace a konkrétního soukromého subjektu. Nevidím důvod, proč by nemohla být nekuřácká restaurace s několika kuřáckými salonky či naopak, jako je to nyní v některých restauracích v Praze. Vůbec nechápu důvod, proč se stát stará o tyto záležitosti. Nekuřák si sám najde nekuřáckou restauraci a kuřák si sám najde kuřáckou. Nepotřebují od toho státní kontroly či obrovské nálepky na dveřích, které stát nařídí. Stejně tak by si měl soukromník sám určit, zda do své nekuřácké restaurace pustí e-kuřáka nebo ne.

Můžeme být snad jen vděčni, že se neplánuje plošný zákaz jako ve zmíněné Británii a Francii. Obávám se však, že s podobnou vyhláškou přijde Evropská Unie.

Ladislav Výsmek, vyšlo na projektu NEdaním.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *