Tipy na bezpečnost a anonymitu na internetu

Zatímco vláda projednává cenuzuru českého internetu, tak jsem se začal zajímat o internetovou bezpečnost a anonymitu. Je to trochu shoda okolností, ale využiji této vládní situace k tomu, abych představil nějaké užitečné tipy pro bezpečnější a anonymnější surfování na internetu.

Internetová bezpečnost

Kurz Internet Security

V prvé řadě doporučím kurz Internet Security, který proběhne ve druhé polovině v července v Praze. To je příležitost pro každého se za pár stovek euro dozvědět mnohem hlubší a zajímavější informace od skutečného profesionála na internetovou bezpečnost Jorge Carrilla.

Aktualizace: Kurz Internet Security proběhl v létě 2016 a znovu se pravděpodobně konat nebude.

VPN jako základ

Pokud to myslíte s internetovou bezpečností a anonymitou vážně, tak za to budete muset něco zaplatit. Doporučuji službu Pure VPN. Momentálně mají akci a pouze za 2 dolary měsíčně (50 korun) získáte anonymitu a bezpečnost až na 5 svých zařízení. Podporují Windows, Android, Apple, Blackberry i Linux. Pokud jste ochotni si zaplatit 8 dolarů za měsíc, tak jedničkou na trhu je ExpressVPN, zejména díky své rychlosti. Co je VPN a k čemu je dobrá se dozvíte v krátkém videu.

Určitě Vás napadne okamžitě vyhledávat výraz the best free VPN. Pomocí VPN zdarma si sice změníte IP adresu a otevřou se Vám stránky, které jsou třeba zablokované jen pro USA např. Netflix, ale zatím jsem nenašel žádnou VPN zdarma, které by se dalo na 100% důvěřovat. Určitě jste slyšeli o oblíbené Hola. Avšak všude na internetu se dočtete, že aby VPN zdarma z něčeho vydělávaly, tak musí prodávat data, která od vás získají. A pokud cokoliv o Vás shromažďují, pak to rozhodně není bezpečné. Pokud si však chcete zdarma nějakou VPN zkusit, tak asi nejlepší se mi jeví Betternet. Nutnost VPN vidím zejména v nezabezpečených wi-fi v restauracích.

Garantuji Vám, že používání VPN se stane závislostí a již nebudete chtít brouzdat po internetu s tím, že každý vidí Vaší IP adresu. Je to zkrátka jako jezdit po silnicích bez SPZ a navíc je to zcela legální. Žádné marketingové agentury o vás nebudou moct shromažďovat data tak jednoduše a i hackeři to budou mít o mnoho těžší.

TOR

Osobně prohlížeč TOR téměř vůbec nepoužívám, ale jeho kombinace s VPN může být mocná. Když totiž jdete přes TOR do VPN, tak ani poskytovatel VPN nezná Vaši skutečnou IP adresu a měli byste být totálně krytí. Problém je, že TOR je hrozně pomalý pro běžné používání.

Doplňky Google Chrome

Prohlížeč používejte jaký chcete. Jen se doporučuji zásadně vyhnout tomu základnímu od Microsoftu. Můj favorit na počítač je Google Chrome, a proto napíši o jeho doplňcích, které je vhodné si nainstalovat. Především pokud nepoužíváte VPN, tak tyto doplňky vřele doporučuji. Pokud VPN používáte, tak je to jen výborná dvojí ochrana. Na Android doporučuji prohlížeče Ghostery a CM Browser.

Ghostery

Když už jsem nakousl Ghostery jako prohlížeč pro Android, tak jej musím doporučit i jako doplněk do Google Chrome. Tato vychytávka odchytává všechny trackovací nástroje.

AdBlock

AdBlock zkrátka blokuje všechny reklamy. Bezpečnost posiluje tím, že na nebezpečných stránkách může zabránit různým pochybným scriptům. Navíc internet s AdBlockem je mnohem krásnější místo a není do vás nalejváno tolik manipulativních reklam. AdBlocků jsou různé druhy, já doporučuji tento, ale vyzkoušejte si klidně i jiné.

HTTPS Everywhere

Tento doplněk dělá stránky automaticky bezpečnější, protože používá HTTPS kdekoliv je to možné. Více informací na Wikipedii. Pro Google Chrome si jej stáhnete zde.

KeePass

KeePass je asi nejlepší klíčenka dostupná zdarma. Doporučuji si databázi uložit na cloud a pak používat databázi ve všech přístrojích. Používání KeePassu může být ze začátku nepříjemné. Jde o to udělat si na všechny webové stránky unikátní a náročné heslo a to si uložit do klíčenky. Nejlepší je používat nějaký generátor hesel a nebát se si dělat i 20 znaková hesla. Mít unikátní a složitá hesla je alfa a omega veškeré bezpečnosti. Já z hlavy znám pouze heslo do cloudu a do samotné klíčenky, na těchto heslech si dejte také velmi záležet. V rámci prevence je dobré jednou za rok všechna hesla změnit. Je to hrozná práce, ale v dnešní době téměř nutnost.

Neukládejte si hesla nikam jinam než do zabezpečené klíčenky. Žádné heslo neukládejte do prohlížeče ani nikam do textového editoru. Podle mě můžou zůstat archivovaná v dobře zaheslovaném emailu, ale když je smažete, tak tím lépe.

Antiviry

Nevěřím v rapidnější účinnost placených antivirů, takže zde doporučuji projekty zdarma. Osobně používám kombinaci 360 total security a iObit Malware Fighter. Mít příliš mnoho antivirů může být kontraproduktivní, 2 jsou tak akorát. U 360 total security zkuste verzi essencial, která je méně náročná a máte u ní možnost používat databáze od Avira a Bitdefender bez nutnosti jejich instalace.

Pokud ještě používáte CCleaner na čištění samotného počítače od odpadu, tak jej doporučuji odinstalovat a zkusit Advanced SystemCare od iObitu.

Vyhledávač DuckDuckGo

Google miluju, ale pravdou je, že o nás sbírá informace jako žádná jiná firma. Existuje alternativní vyhledávač DuckDuckGo.com, který si zakládá na tom, že nesbírá žádné informace o lidech.

Operační systém Linux

Linux je zcela zdarma a používá jej většina serverů. Je tisíckrát bezpečnější než Windows a navíc existují i speciální distribuce jako například Tails, které jsou postaveny čistě na vysoké bezpečnosti. Chápu, že není zrovna user-friendly, a proto jej můžete mít nainstalovaný společně s Windows na svém počítači a v případě potřeby mezi operačními systémy přepínat.

Závěr

Toto jsou tipy pro běžného uživatele. Pokud neuděláte nic, tak vlády, firmy i hackeři o vás budou sbírat informace a to není vůbec nic příjemného. Ovšem pokud se staráte o bezpečnost nějaké firmy, tak to chce mnohem hlubší znalosti a v oblasti internetové bezpečnosti je to o neustálém sebevzdělávání se.

Aktualizace (24.10.2016): Po zhlédnutí filmu Snowden jsem se rozhodl založit web NejlepšíVPN.cz. Tak určitě sledujte a pokusím se pro Vás shromáždit co nejvíc podrobnějších informací na toto téma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *