Startup Festival 2016

Ve středu 11. května proběhl nultý ročník Startup Festivalu, mohli jste jej navštívit na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Startup Festival 2016 v Praze
Vstup je zdarma, je tu wi-fi, takže kdyby byla nějaká část nudnější, tak se dá v pohodě pracovat na internetu. To byly moje první myšlenky. Dopadlo to tak, že jsem se o pauzách seznamoval a přednášky byly super, že nebyl čas na nic jiného než poslouchat a psát tenhle report. :)

Stánky

Výborně jsem si pokecal u Googlovského stánku, kde mě slečna namotivovala jít večer na jejich dvouhodinovou přednášku na Právnické fakultě. Zajímal jsem se o ty jejich certifikáty. Zrovna včera jsem viděl v nějakém zajímavém inzerátu, jak je požadují a tyhle znalosti jsou v online marketingu určitě potřeba.

U ostatních mě odradili ty fronty. Firem se sešlo poměrně dost, takže každý si určitě našel svou oblast zájmu. Trochu lituju, že jsem šel sám, ve dvou bych byl aktivnější. Ale svýho parťáka s nadšením pro byznys jsem zatím neobjevil.

Přednášky

První série přednášek byla na téma Práce ve startupu vs. práce v korporátu.

Google

Na úvod přednášel Dan Franc od Googlu. Velice kvalitní začátek o firemní kultuře v Googlu a lehce o tom, co může Google udělat pro startupisty. Byl představen Google Launchpad a propagovali Digitální garáž.

Microsoft

Microsoft mluvil především o proměně směrem k open source a podpoře startupů. Více info na Mircosoft BizPark.

Proudly

První přednáška od startupu. Na Proudly.cz můžete nahlédnout do různých korporací. Je to takový Jobs.cz verze 2.0, kde se nejprve seznamujete s firmami a až pak se zajímáte o nabízené pozice. Je to malá firma s maximální svobodou v práci. :)

Panelové diskuze

Po úvodních přednáškách byla pauza a přišla panelová diskuze na téma financování startupů. Což je pro mě ta nejdůležitější část.

Financování startupů

Firma Credo Ventures Ondřeje Bartoše investovala minulý rok pouze do 9 z 1050 startupů, které žádaly o investici. Tak nějak vypadají čísla úspěšnosti. Je to méně než 1%. Klíčová je globálnost a potenciál vydělat investorovi miliardy. Projekty s menším potenciálem je nezajímají.

Fundlift je platformou, která spojuje investory a podnikatele. Další z možností, jak si sehnat investora.

HitHit dává možnost “podnikat nanečisto”. Prezentují se jako filtr toho, co má smysl a co ne. Je to prakticky takový KickStarter, což mi přijde asi jako jedna z těch lepších cest, jak získat investora.

Čtvrtý vystupující byl ze společnosti Atoto, což je srovnávač košíků s nákupem. Zajímavá služba, o které jsem nevěděl. Toto je jedna z mála českých firem, která získala investici jako startup.

Z celého mi vyplynulo, že získat klasický úvěr je výhodnější z hlediska peněz a i samotné náročnosti. Přidanou hodnotou u investování je, když se investor aktivně zapojí a pomůže firmu vytáhnout. Další poznatek je, soustředit se jednoznačně na kvalitní produkt a nikoliv na byznysy plán, ten by měl být až krok číslo 2.

Příběhy úspěšných startupů

Předchozí sekce nebyla zrovna motivující, tak doufám, že tato to zpraví.

Skypicker je často prezentován jako nejúspěšnější český startup a jsem nadšený, že tu měli přednášku. Za zakladatelem Oliverem Dlouhým je pěkný příběh. Firma roste rapidně a má meziroční růst o 1300%. Mezi klíčové atributy uvedli: odolnost, lidi a organizaci. Pokud toho chcete být součástí, tak navštivte WorkAtSkypicker.com.

Jako další přišla, zakladatelka Zonky.cz, Lucie Tvarůžková. Za Zonky.cz stojí Creative Dock, který se soustředí na vytváření startupů. 3 principy, kterými se řídí:
1) Můžeš cokoliv, jen tvrdá práce den po dni.
2) Mít co nejvíc lidí, kteří věří, že mohou cokoliv.
3) Je jedno, co si kdo myslí, je potřeba zkoušet a podívat se pravdě do očí.
Přednáška byla moc super a i Zonky hledá lidi.

Dalé přednášel Václav Gráf za Airbnb. Awesome! Firma vznikla během krize jako levnější alternativa pro ubytování a teď jsou lídry na trhu. V Praze mají velkou poptávku ohledně cestovatelů a nedostatek hostitelů. :)

Nová éra v osobní dopravě

Na závěr byla panelová diskuze na téma UBER, Liftago a Taxify. Tohoto už jsem se neúčastnil, protože odcházím na přednášku od Googlu.

Moje hodnocení

Nikdy nelituju, když jdu na podobnou akci. Vzhledem k nultému beta ročníku to nebylo vůbec špatné a účastnila se spousta firem. Vždy je fajn se dozvědět o zajímavých firmách a projektech, které startupům pomáhají nebo jsou samy startupy. Nejklíčovější je pak samotné poznávání lidí, kteří podnikají.

2 komentáře


  1. // Odpovědět

    Doufám, že napíšeš i o té přednášce od Googlu ;-) zdá se, že máme stejnou oblast zájmů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *