Rekapitulace roku 2019

Čas mi v tomto období života utíká příliš rychle. Další rok je za námi. Můžete si prohlédnout rekapitulace předchozích let: 2018, 2017, 2016, 2015 a 2014. Letos se pokusím o maximální stručnost. Beru zpět. Stručně to neumím.

Zaměstnání

Pokračuji na pozici datového analytika v Jumpshotu. Od nového roku 2020 budu dělat trochu jinou práci v jiném týmu. V roce 2019 jsem posunul svoje prezentační, školící, mentorské a manažerské dovednosti. Jsem zde velmi spokojený. Cíl je pokračovat v práci na plný plyn a když je možnost, tak dělat něco navíc.

Weby

Podnikání je mrtvé. Momentálně platím 1 multihosting a 5 domén, z čehož 1 doména vydělává 50 Kč měsíčně. Což je ročně 600 (příjem) – 875 (náklady na domény) – 720 (náklady na hosting) = ztráta 995 Kč.

Řešení asi bude nechat si jen 2 domény – tu vydělávající a tuto, přejít na levnější hosting a zbývající 3 weby zrušit – nechat propadnout domény a weby přemigrovat sem na subdomény. Prodávat obsah se mi moc nechce. Weby pro mě mají aktuálně prioritu 0. Nějak mě to přestalo bavit.

Investice

Jedna z top priorit pro rok 2020 jsou pro mě investice. Chtěl bych navštívit alespoň 2 investiční konference a projdu 9 měsíčním kurzem obchodování na burze.

P2P půjčky byly v roce 2019 úspěšné. Trochu nepříjemný byl prosinec, když Kosovská centrální banka zrušila licenci firmě Monego na Mintosu. Dopadlo to ale dobře a investoři by brzy měli vidět všechny své peníze. Zhodnocení jsem měl v průměru kolem 12 % p. a.

Z P2P půjček teď peníze stahuji a budu je směrovat na přímé obchodování na burze. Tam jsem něco vydělal při posilování české koruny vůči euru a také na krátkodobých obchodech s Litecoinem. Mimo to, jsem něco vydělal na politických sázkách, že vyhraje Boris Joshnon, a že do konce roku 2019 nebude nové referendum o Brexitu.

Doporučil bych k četbě knihu Ekonomické bubliny od Dominika Stroukala a Černá labuť od Nassima Nicholase Taleba. Když jsme u knih, tak největším pokladem v roce 2019 pro mě bylo objevení knihy 7 návyků skutečně efektivních lidí od Stephena Coveyho.

Studium

Pokračuji ve studiu hospodářské politiky na CEVRO institutu. Už mám za sebou skoro 3. semestr, protože jsem si splnil hodně předmětů v prosincových předtermínech. Takže téměř polovina cesty za mnou.

Mimo to, jsem byl v létě na letní škole Classical Liberalism in Philosophy, Economics and Politics. Trochu bolelo obětovat týden dovolené a sedět místo toho ve škole, ale stálo to za to. Procvičil jsem angličtinu s americkými studenty a dozvěděl se plno zajímavých věcí z oblastí ekonomie a filozofie. Z Čechů jsme tam byli jen 2.

Kromě studia VŠ si beru 2x týdně anglickou konverzaci přes Italki. Mám také rozdělaný kurz Pythonu na Udemy. Pro rok 2020 bude pohnout s programováním jedna z větších priorit. Pokud se budu chtít nadálet držet v oboru datové analytiky, pak jsou Python a SQLko jeden z nejčastějších požadavků.

Politika a veřejná angažovanost

Už píšu jen Twitter a jak jsem slíbil loni, tak žádná větší angažovanost.

Poslal jsem velmi symbolické příspěvky těmto organizacím: Students for Liberty CZ, Svoboda učení, Svobodný přístav a Liberální institut. Ze zahraničních to byly Cato Institute, Ludwig von Mises Institute, The Ocean Cleanup a Book Industry Charitable Foundation.

Na Twitteru se podařily 2 tweety s pěkným rozsahem. 52 290 a 105 206 zobrazení.

Rodina a cestování

Prodloužený víkend v Londýně byl jediným podíváním za hranice v tomto roce. Článek o Londýně asi nebude, když budu web jsilepsi.cz rušit a jak píši výše, weby teď pro mě mají nulovou prioritu. S malou Lolinkou je všechno náročnější, ale jak roste, tak se snad svítá na svobodnější časy.

V roce 2020 plánujeme prodloužený víkend v Budapešti. Věci jako velká dovolená u moře nebo lyžování v zahraničí si musíme ponechat pro rok 2021, kdy už bude Lole alespoň něco trochu přes 2 roky.

Ptáte se, jak je náročné mít roční dítě a k tomu pracovat full-time, studovat vysokou školu, makat na angličtině, programovat, věnovat se investování a mít řadu dalších cílů? Bez mé skvělé ženy by to nešlo. I ona se však těší na plnění svých cílů, proto chceme už za rok poslat Lolu do školky.

A jestli doporučuju mít dítě? Jednoznačně. Na plavání chodím s Lolou výhradně já a jsou to naše nejlepší chvíle. Až s dítětem poznáte nový rozměr lásky a smyslu života.

Doporučení

Na závěr bych rád doporučil reporty lidí, které čtu: František Szabó, Miloš Lácha, Michal Blažek a Martin Urza.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *