Rekapitulace roku 2018

Rok 2018 utekl hrozně rychle, ale rekapitulaci si určitě zaslouží. Je zajímavé sledovat, jak jsem věci viděl přesně před rokem a jak je vidím teď.

Zaměstnání

Získání plného úvazku v Jumpshotu jsem považoval za největší úspěch minulého roku a ve firmě nadále pokračuji jako datový analytik. Upřímně si momentálně moc neumím představit lepší tým kolegů, lepší firmu nebo lepší pracovní prostředí. Práce mě baví a naplňuje. Možnosti jsou v této firmě neskutečné a kdo chce, tak má příležitost neustále růst a pracovat na svých dovednostech.

Na Linkedinu mi sice v době nízké nezaměstnanosti přišlo několik velmi zajímavých nabídek, ale práce není jen o tom dostat o pár tisíc víc. A nedovedu si aktuálně představit, že bych se v jiné firmě cítil šťastněji a měl tam takové možnosti pro vlastní rozvoj.

S čistým svědomím můžu doporučit podívat se na Jobs.cz a sledovat pracovní nabídky u nás ve firmě.

Podnikání a psaní článků

Články už prakticky nepíšu, i když jsem si loni předsevzal, že se do toho naplno pustím. Myslím, že nemá smysl se do toho tlačit násilím. Zkrátka jen čekám na silný emoční impuls, který mě k nějakému tomu článku nakopne. Např. podělit se o 5 tipů, jak ušetřit na Aliexpressu.

Celé mé podnikání bylo v tomto roce jen z reklam na webech, kde píšu články. Takže příjem nějak kolem 3500 kč mínus náklady na domény a hosting, takže čistá ruka nějaké 2000 kč. Do ničeho dalšího jsem se nepouštěl.

Investice

Celkem dost jsem ztratil na kryptoměnách. Z každé ztráty se člověk musí maximálně poučit. Je to úplně jiná zkušenost zainvestovat teoreticky v hlavě nebo v tom mít reálné peníze. Krypto mám pořád rád, vznikají hodně zajímavé projekty. Je třeba mít na paměti, že člověk může získat tisíce procent a nebo taky přes 90% ztratit. Aktuálně nedržím v kryptu nic, ale pokud to ještě víc padne, tak nějaké BTC a LTC opět nakoupím. Ale dám do toho maximálně 5% celkového portfolia.

Začaly mě bavit P2P půjčky. Od Zonky jsem během roku přešel na Mintos, který je několikanásobně lepší platformou. Dává stabilně kolem 12% ročně s tím, že jsou půjčky dobře likvidní v případě, že by bylo potřeba prodat. Rizika tam samozřejmě jsou a člověk to musí pravidelně sledovat.

Během příštího roku chci kromě přidávání do P2P půjček dát i zhruba třetinu peněz do zlata přes ETF. Cítím bubliny na akciích i nemovitostech a dělám opak co masy. Když je ekonomika nahoře tak zlato, cash nebo půjčky, které jdou snadno proměnit v cash. Až bude krize, tak to přesunu do akcií nebo nemovitostí, podle toho co padne. Zaujal mě tento graf, americké akcie k poměru ke zlatu za posledních 100 let.

O investování jsem letos četl hlavně články, z knih bych doporučil Rakouská škola pro investory.

Studium

V první polovině roku jsem byl dost hladovej po ekonomických knihách a přečetl něco od rakouských ekonomů Rothbarda, Misese a Hayeka. Tak jsem se rozhodl opět přihlásit do školy. Tentokrát na kombinované studium. Ještě za mnou není ani první semestr, ale baví mě to. Je dobrej pocit, když člověk nasává informace, které ho zajímají a cítí ten progress. Konkrétně se jedná o obor Hospodářská politika na Cevro institutu. Je to jedna z nejkvalitnějších soukromých vysokých škol s ekonomickým zaměřením v Česku. Zatím jsem nadšený.

Politika

Po 4 letech, co jsem opustil Svobodné, jsem se nestačil divit, jakým špatným směrem se strana posunula. Dokonce jsem na vlastní kůži pocítil špínu, kterou jsou lidé schopni udělat, aby se zbavili politického oponenta. Výsledkem je, že jsem nekandidoval do zastupitelstva na Praze 2 a již nejsem ani registrovaným příznivcem Svobodných.

Ve straně jsou desítky lidí, kterých si vážím, a kteří jsou poctivými libertariány. Pak je tam ale ta odvrácená strana mince, která si říká Svobodní Plus, kvůli kterým strana stává nevolitelnou. Pokud to někoho zajímá víc, doporučuji přečíst Pád Petra Macha od Martina Pánka.

Já budu nadále psát statusy na Twitter nebo občas nějaký článeček na NEdaním.cz. Před vstupem do reálné politiky bych však každého rád varoval a především své budoucí já, kdyby mě někdy taková hloupost zase napadla.

Cestování

Stále se nemám k tomu dopsat reporty z cestování na JsiLepší.cz, není to aktuálně priorita, ale zpětně je dopsat chci. V lednu jsme navštívili Brusel a v únoru norský Bergen. Zbytek roku bylo těhotenství, takže se kromě chalupy na Šumavě nikam nejelo. Trochu doufám, že to bude v roce 2019 lepší, protože cestování miluju a potřebuju.

Rodina

Loni jsem psal o faktoru štěstí a nečekaných událostech. To jsem ještě nevěděl, že se 6. ledna, týden po napsání článku, dozvím, že čekáme miminko. Lola už je na světě od září a její příchod na svět nám rapidně změnil život. Myslím, že je v pohodě být ve 26 letech tátou i v dnešní době, akorát je to obtížné zkombinovat s dalšími cíli a úkoly.

Zdraví

Kromě přibírání na váze snad všechno ok. K Vánocům jsem si teď pořídil skvělou váhu od Xiaomi. Cíl je více pohybu a lépe jíst. Chlubit se tu budu až bude výsledek.

Charita a podpora projektům

Na Startovači jsem podpořil Ježka bez klece a Lidské jednání. Stáhnul jsem všechny peníze z Kiva.org a přesunul je do Mintosu (i půjčku za poctivý úrok vnímám jako pomoc někomu, kdo se snaží). V práci jsme trochu podpořili Movember.

2019

Cíle na rok 2019 si nakonec nechám v soukromí. Je jich celá řada a budu je muset pořádně prioritizovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *