Rekapitulace roku 2017 a cíle pro rok 2018

Máme konec roku 2017 a přijde mi dobré si tento skvělý rok zrekapitulovat a nastínit cíle pro další rok. Poslední report svého života jsem psal v únoru 2017.

Vstup do roku 2018

Zaměstnání

Během roku 2017 jsem opustil práci pro Czech-us i Infinity vision. Oba joby mi hodně daly a jsem za ně vděčnej, jen bylo potřeba jít v kariéře dál a trochu jiným směrem.

Od ledna 2017 jsem začal přes agenturu Student pracovat pro Jumpshot jako datový analytik. Během roku se tato spolupráce kontinuálně prohlubovala. Začínal jsem externě z domova dělat lehčí úkoly a postupně jsem se vypracoval k práci v kanceláři a dostal mnohem víc zodpovědnosti.

Můj cíl získat vyšší pozici a nastoupit na plný úvazek se mi splnil a od ledna 2018 mi začíná nová smlouva už přímo s Jumpshotem. Beru to jako největší úspěch tohoto roku. Myslím, že je to nejlepší job, který chci momentálně dělat. Máme skvělý tým, práce pro korporát mi vyhovuje a po této stránce jsem maximálně spokojený. :)

Podnikání

Obnovil jsem živnost a začal se zase věnovat nějakým vlastním věcem. Hlavně teda affiliate marketing a wordpress weby. Přiznám se, že po vytížení v zaměstnání už na to nemám tolik času a energie jako dřív. Stále však vnímám vlastní podnikání jako budoucnost, a proto chci nějaké úspory investovat tímto směrem, aby tento sekundární příjem trochu vyrostl.

Soukromý život

Od května bydlím s přítelkyní a myslím, že jsme oba hodně happy a v tomhle ohledu žijeme nejšťastnější období našich životů. Šťastnej soukromej život má hodně velký vliv na všechny další činnosti. Tento rok mi nejvíce změnila život právě přítelkyně. Jsem vděčnej a šťastnej. :)

Články

Kde jsem naopak úplně vyhořel je psaní článků. Od února jsem prakticky skoro nic nenapsal a pokud jo, tak to mělo menší kvalitu než dříve. Rád bych si od nového roku předsevzal napsat denně alespoň 1 článek, i kdyby měl mít jen 2 věty. Sice jsem začal hodně tweetovat (a z twitteru se stala moje nejoblíbenější sociální síť), ale není nad to tvořit skutečný vlastní obsah.

Hodně článků dlužím svým polomtrvým projektům JsiLepší.cz, NEdaním.cz a EkoKing.cz, ale budu psát i jinam.

Cestování

V roce 2017 jsme byli týden u moře v jižní Francii, víkend v Amsterdamu a na výletě v Německu na zámku Neuschwanstein. O všem ještě napíšu články na JsiLepší.cz.

V lednu 2018 nás čeká 1 den v Bruselu, v únoru prodložený víkend v norském Bergenu a v září bychom měli strávit týden ve švýcarském Luzernu. Ještě bychom chtěli přidat nějakou letní dovolenou u moře a stále máme velkou prioritu pro návštěvu Londýna.

Vzhledem k tomu, že jsem získal dobrou práci v Jumpshotu, tak se v roce 2018 ještě neplánujeme trvale stěhovat z České republiky, ale výhledově to stále v plánu je.

Studium

V roce 2018 chceme s přítelkyní konečně udělat jazykový certifikát angličtiny a já bych se rád trochu posunul v programování Pythonu. Rok 2017 byl na studium hodně slabý, vlastně se vždycky učím jen to, co momentálně potřebuju k práci nebo k podnikání. Je pro mě stále těžší se učit něco jen tak s výhledem, že to možná někdy uplatním. Několik měsíců jsem si platil TeamTreeHouse, ale věnoval jsem se tomu mnohem méně než jsem chtěl.

Čtení knih

K narozeninám a k Vánocům jsem dostal spoustu skvělých knih. V roce 2018 si chci vytvořit zvyk denně alespoň něco přečíst. V roce 2017 jsem dočetl pouze knihu Pět jazyků lásky, jinak jsem jich asi 7 rozečetl. Cíl je teda všechno dočíst a možná o tom napsat i nějaké reviews.

Sport

Začátkem roku 2017 jsem se docela držel a docela doma posiloval. Ale nějak od března jsem vypadnul z toho flow a už se do toho vůbec nedostal, což mě dost mrzí a ještě jsem přibral nějaká kila navíc, která už docela ohrožujou moje zdraví. Snad mi začátek roku 2018 dodá nadšení opět pracovat na zvyku denně trochu cvičit. Už mám připravenou aplikaci Home Workouts a pojedu podle toho. Plus s přítelkyní chceme rekreačně zkusit nějaký ten tenis.

Zdraví

Zdraví bylo do teď bez problémů, ale v roce 2017 se to nějak pokazilo. Často mě bolej záda, takže budu cvičení soustředit tímto směrem. Pak mi byla zjištěná laktózová intolerance, což mi docela znepříjemňuje pobyt v restauracích. A jak jsem už psal, tak mi dost stoupla váha, což s sebou nese nějaká další rizika. Teprve v roce 2017 jsem začal snídat a jíst s určitou pravidelností. Když mám hlad, tak už to nenahrazuju sušenkama, ale raději šáhnu po Maně. Bude to boj, ale i v oblasti zdraví chci udělat progress.

Investice

V roce 2017 jsem něco prodělal na kryptoměnách, i když všechny rostly. Prodělat není nic těžkýho, koupíte, když je to na vrcholu a prodáte, když je panika a všichni prodávaj. V roce 2018 si myslím, že ty kryptoměny ještě porostou, protože se kolem toho buduje slušná komunita a platformy jako Revolut je začínají začleňovat do normálního platebního styku. Navíc jejich platbu začne přijímat McDonalds a další významné firmy. Kryptoměny jsou velké riziko s velkou potencionální odměnou, proto jestli do toho někdo půjdete, tak buďte připraveni, že můžete přijít o všechno. Mým favoritem pro rok 2018 je Litecoin, i když měny rostou jak houby po dešti a už je docela těžké se v tom orientovat.

Pokud se mi podaří našetřit, tak bych chtěl v roce 2018 zařadit do svého portfolia první nemovitost. Ale uvidíme, jak na tom bude moje finanční situace a celkově trh, aby se to vyplatilo.

Charita a podpora projektům

Stále půjčuji lidem peníze přes projekt Kiva.org. V roce 2017 jsem tam otočil pár stovek dolarů. Oproti jiným projektům vidím smysl v tom, že přesně víte, komu pomáháte. Lidi většinou peníze použijí na vlastní podnikání a ještě vám je vrátí. Lepší než někomu kupovat kozu, kterou dostane jako dar zadarmo, toho si pak nemůže tolik vážit.

Pak jsem podpořil Urzovu knihu Anarchokapitalismus, která vyjde za pár měsíců a stala se nejúspěšnějším projektem na Startovači. Na Kickstarteru jsem podpořil projekt českých podnikatelů, kteří vyrábí obuv z konopí.

V roce 2018 to vidím podobně, pár stovek dolarů protočím na Kivě a občas něco zajímavého podpořím na Startovači nebo Kickstarteru.

Faktor štěstí a nečekané události

Všechno se nedá naplánovat. Stejně jako jsem nemohl tušit, že v roce 2017 poznám skvělou přítelkyni nebo získám skvělou práci. Takže tento článek berte spíše jako zamyšlení nad uběhnutým rokem a vizi do roka dalšího. Ale ty nejlepší věci se stejně mohou přihodit nečekaně. :)

Inspirace

Závěrem bych rád doporučil rekapitulace roku 2017 českých podnikatelů Františka Szabo a Michala Hardyna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *