Recenze: BlackBerry Z10

Tento článek je především pro lidi, kteří si vybírají nový telefon v prosinci 2014 nebo v lednu 2015. Právě přišel čas, abych si pořídil nový mobil i já. Při vybírání jsem na sobě objevil jednu zajímavou vlastnost – vybírám opravdu pečlivě a dlouho. Článek je o tom, jak jsem se dostal k BlackBerry Z10 a o tom, jak jsem s ním spokojený. Proto nečekejte klasickou recenzi telefonu, ale spíše mé názory na aktuální mobilní trendy. Lidé si ke mně často chodí pro radu, tak nyní vám dávám možnost si nějaké tipy pročíst.

Tip: Odrolujte rovnou na recenzi o BlackBerry Z10.

Můj minulý telefon jsem kupoval v září 2010, byl to Samsung Galaxy S a dal jsem za něj 10 500 korun (když tu částku vydělíme 52 měsíci, tak mě jeho služba stála 202 korun na měsíc, ale komu z mladých lidí vydrží telefon 52 měsíců?). Tenkrát to byl spolu s iPhonem 4 nejlepší telefon na trhu, ovšem iPhone byl asi o 6 tisíc dražší. Porovnání Samsung Galaxy S vs. iPhone 4. V té době začínaly kapacitní displeje, byl to jeden z prvních super amoled displejů a začínal i operační systém Android. Na telefonu mi chyběl jen blesk a musím přiznat, že se od svého počátku trochu sekal a postupem času se to zhoršovalo. Za tu dobu Samsung vychrlil také spoustu kopií tohoto průkopníka a telefon se mi hodně okoukal.

Jaké jsou mé požadavky?

Zatímco Samsung jsem si kupoval hlavně na hry, tak od svého nového mobilního telefonu očekávám hezký design (nějaký víc osobitý, protože v dnešní době všechny mobily vypadají stejně jak na běžícím pásu – značky jako Samsung, Sony, HTC, LG mají jeden telefon jako druhý) a rychlost (už prosím žádné sekání). Dále IPS displej a 2 GB RAM, protože si telefon kupuji minimálně na další 3 roky. A nakonec jsem mezi požadavky zařadil vyměnitelnou baterii. Bohužel u mnoho zajímavých kousků baterie vyměnit nelze a nerad bych kvůli ní za 2 roky vyhazoval celý přístroj. Pravděpodobně budou Vaše požadavky jiné, ale já se na to dívám těmito brýlemi. Za telefon jsem byl ochotný dát až 8000 korun, ale snažil jsem se najít co nejlevnější, ať zbytečně neutrácím.

Který operační systém?

V době když jsem kupoval svůj Samsung Galaxy S, tak byl Android novinkou. Teď je to hlavní proud a má ho 85% lidí. Možná z toho důvodu jsem nějak psychologicky Andorid odmítal, i když jsem byl víceméně připraven, že stejně po androidním telefonu sáhnu. Na druhou stranu o androidím sekání slyšíme v každé druhé recenzi, takže i to mě velmi odrazovalo. Windows odmítám z principu, už ho nechci používat ani na počítači. Apple je super, ale nechá si za to dobře zaplatit, takže poměr cena/výkon je asi nejméně výhodná ze všech možností. Nakonec jsem tedy sáhl po BlackBerry OS, který používá asi jen 1-2% populace a musím říci, že jsem nadšený.

Telefony, o kterých jsem uvažoval

Kvůli důvodům výše jsem se tolik nekoukal po zavedených značkách. Dal jsem jim samozřejmě šanci a občas objevil zajímavé kousky z dílen LG a Sony, ale náročného spotřebitele jako jsem já moc neuspokojily. Dost jsem přemýšlel, že posunu svou hranici 8000 korun a koupím si telefon opět za 10000, ale ani tam jsem nenašel, co jsem hledal. Musím se smířit s tím, že dokonalý telefon ještě neexistuje. Vždy mi bude na telefonu něco chybět.

Xiaomi Mi3. To byl první telefon, který mě zaujal. Čínská firma Xiaomi je v posledním roce nejrychleji rostoucí firma v mobilech a ráda by se stala jedničkou na trhu. Údajně umí Android tak dobře odladit, že narozdíl od Samsungu funguje svižně a neseká se. Telefon se dá v ČR nejlevněji sehnat za 7300 korun. Designově se mi moc líbí, ale bohužel za ty peníze nemá LTE a také nemá vyměnitelnou baterii. Stále jsem se k tomuto telefonu vracel a byl skoro rozhodnutý, že ho vezmu.

Xiaomi Redmi Note. Díky dobré pověsti firmy Xiaomi jsem se díval po všech jejich produktech a zaujal mě tento. V ČR se dá sehnat za pouhých 4500 korun, umí LTE a má vyměnitelnou baterii. Na můj vkus se však jedná o obrovský telefon. 5,5” displej se širokými rámečky se dá zařadit do kategorie tabletomobilů a jak se takový telefon asi nosí v kapse nebo jak působí při telefonování u ucha? Nebýt extrémní velikosti, tak do něj pravděpodobně jdu.

THL 5000. O čínské společnosti THL toho zatím moc nevím, ale podle videorecenzí telefon vypadal velmi spolehlivě. Prodává se za cenu 6300 korun a po technické stránce je úplně bombový. Dokonce přední fotoaparát má 5 megapixelů. Není divu, že tento telefon momentálně MobilMania řadí na 103. místo ze všech 2704 telefonů v jejich katalogu. Velkou výhodou je, že THL 5000 přišel na trh před 3 měsíci (v říjnu 2014) a tudíž to není vůbec okoukaný model. Obsahuje jednu z nejsilnějších baterií s 5000 mAh, bohužel však tato baterie není vyměnitelná. Telefon ještě postrádá LTE, ale v tomto případě jsem byl hodně nakousnutý tuto nedokonalost odpustit.

LG G2 mini. Pokud bych dal šanci zavedené značce bylo by to asi LG. V článku od cena-vykon.cz s názvem Nejlepší smartphone s LTE do 6000 kč – Červenec 2014 vyšel LG G2 mini jako vítěz. Nyní se dá sehnat za pouhých 4400 korun. Ale když se na něj podíváme, tak vypadá asi jako dalších 5 modelů od LG, tedy design jako přes kopírák, což je přesně to, co nehledám. Velikost RAM má pouze 1 GB, všechny mobily výše mají 2 GB. Rozlišení displeje 540 × 960 bodů při velikosti 4,7″ také není žádná sláva. Ale věřím, že někdo kdo hledá telefon se zavedenou značkou by si toto LG vybral.

BlackBerry Z10

Nyní konečně k samotnému BlackBerry Z10, který jsem si vybral. Bylo to z části emocionální rozhodnutí, protože jsem si připadal jako Harry Potter, když si ho vybrala jeho kouzelná hůlka. Přestože má kanadská značka BlackBerry nějaké problémy, tak vždy vyráběla kvalitní stroje, avšak pro mě s nesympatickou QWERTY klávesnicí. Tento telefon má pouze postranní tlačítka a celý se ovládá intuitivními gesty.

Má sympatický 4,2” displej, takže se dá bez problému ovládat jednou rukou. Po designové stránce se mi moc líbí a působí luxusním dojmem mobilu vyšší třídy. Displej je samozřejmě IPS a má rozlišení 768 × 1 280 bodů. Jeho největší nevýhodou je slabá baterie, která se musí každý den dobíjet. Ale já osobně budu raději telefon každý den dobíjet než, abych neměl možnost baterii vyměnit. Splňuje mou podmínku 2 GB RAM a v České republice jsem ho ještě u nikoho neviděl.

Má sice pouze 2 jádrový procesor, ale u telefonů často neplatí čím více jader tím lépe. Viděl telefon s 8 jádrovým procesorem, který se ve videorecenzi sekal. Tento BlackBerry má tak dobře odladěný systém, že jsem stále nadšený z toho, jak rychle běží a vůbec se neseká. Má slušnou 16 GB paměť, takže nepotřebuji ani paměťovou kartu. Fotoaparát je na dnešní dobu asi takový průměr, ale já toho moc nenafotím.

Co mě velmi na BlackBerry OS potěšilo je skutečný multitasking jako na počítači. Jednoduchým gestem můžete kdykoliv aplikaci stáhnout na lištu, a pak se k ní kdykoliv vrátit. Přehledně vidíte vše, co máte aktuálně na liště. U žádného jiného OS to zatím není tak hezky vyřešené.

Protože se na mobily dívám především kritickým okem, tak mě moc nebaví chválit, jak je to všechno úžasné a raději vypíši věci, které mě trochu zklamaly. O baterii jsem již mluvil, druhou věcí je, že ačkoliv BlackBerry OS podporuje Android aplikace, tak tam nejde nainstalovat Google Play a musíte si je stahovat z pochybných zdrojů na internetu, Tady jsem se mýlil a existuje aplikace Snap, která funguje stejně jako Google Play v BlackBerry. I přesto Andorid aplikace jsou stále jediným místem, kde se systém občas zasekává. Naštěstí je spousta free aplikací v BlackBerry World, kde ovšem není takový výběr jako u Androidu nebo Applu. Našel jsem tam však nějaké dobré hry: Iron Man 3, Angry Birds, Kiwi Wonder a Chess-wise. Na hraní stejně nemám moc čas, takže z aplikací budu používat hlavně Facebook, Adobe Reader, kalendář, internetový prohlížeč a hudební přehrávač. Výbornou součástí systému je BlackBerry HUB, kde máte pohromadě emaily, sms zprávy, facebook, twitter, BBM a když si nainstalujete, tak třeba i WhatsApp.

Poslední nevýhodou je, že BlackBerry Z10 se objevil na trhu už v lednu 2013. Tedy pokud žijete v USA, tak je to už asi okoukaný model. Ale jak říkám, tady v Česku jsem jej ještě u nikoho neviděl. Mohu si také užívat dobrý pocit z toho, že když tento telefon přišel na český trh nějak na jaře 2013, tak se prodával za 15 tisíc korun. Já ho koupil za 5250 korun v poměrně solidním obchodě.

Aktualizace: Čtenář v komentářích mě upozornil na jednu velmi podstatnou věc. Na MobilManii se píše, že BlackBerry Z10 podporuje LTE, ale v České republice se prodává verze BlackBerry Z10 s procesorem TI OMAP 4470, který LTE nepodporuje. Pokud budete chtít BlackBerry Z10 s LTE, tak si jej musíte koupit s procesorem Qualcomm MSM8960 a pravděpodobně na zahraničních stránkách. Pevně tedy doufám, že nebudu v budoucnu LTE postrádat. Ale zatím jsem s telefonem velmi spokojen i o rychlosti internetu 3G.

Porovnání s Applem

Všiml jsem si, že lidé stále více odchází od Androidu k Applu právě kvůli rychlému systému, který iPhone nabízí. BlackBerry OS je však podobně kvalitní systém jako iOS a mohl by být pro tyto lidi zajímavou alternativou. Jediná jeho nevýhoda spočívá v menším počtu aplikací. Podívejte se však sami na BlackBerry World a uvidíte, že jich tam zase tak málo není a pro uživatele jako jsem já je to dostačující. Pro porovnání v BlackBerry World je kolem 250 tisíc aplikací a v Apple Store kolem 1,3 milionu aplikací.

BlackBerry Z10 vs. iPhone 4S 16 GB

I dnes potkávám lidi, kteří jsou ochotní za 8000 korun koupit zastaralý iPhone 4S. BlackBerry Z10 vyšel v lednu 2013 a už tak se mi to zdá jako hodně dávno. iPhone 4S byl však vpuštěn na trh už v říjnu 2011 a za tu dobu se hodně změnilo. Pokud vám vyhovuje menší 3,5″ displej, tak v této oblasti na tom budou přibližně podobně. iPhonu však chybí technologie NFC a to nejdůležitější paměť RAM má pouhých 512 MB (to je nejméně ze všech jmenovaných telefonů v tomto článku). Apple má také slabý procesor pouze o výkonu 800 MHz, zatímco BlackBerry nabízí 1500 MHz. BlackBerry má také lepší přední fotoaparát o rozlišení 2 Mpx, kdy Apple fotí pouze o velmi slabém rozlišení 0,3 Mpx. Toto srovnání nebylo zrovna fér, protože iPhone 4S je na trhu o rok a půl déle, avšak stále se najde spousta jablíčkářů, kteří za něj dají o 3 tisíce více než za BlackBerry Z10.

BlackBerry Z10 vs. iPhone 5S 16 GB

Když porovnáme BlackBerry Z10 a iPhone 5S, tak je souboj mnohem vyrovnanější. Je třeba si uvědomit, že iPhone 5S se prodává za 13000 korun a je tedy o 8000 korun dražší. Byl nám představen o půl roku později než BlackBerry, konkrétně v září 2013. Když se podíváme na jeho parametry, tak toho moc nového nepřinesl. Displej téměř totožný. Tento iPhone umí LTE, ale neumí NFC. Do iPhonu nemáte možnost si přidat paměťovou kartu. Já srovnávám schválně iPhone o vnitřní paměti 16 GB, abychom se pohybovali na stejných číslech jako nabízí BlackBerry, pokud byste chtěli iPhone s větší pamětí, tak si ještě několik tisíc připlatíte. iPhone 5S má pouze 1 GB RAM, tedy pokud chcete používat více aplikací najednou, tak možná narazíte na problém. Přední fotoaparát má tento iPhone pouze 1 Mpx, za to má tlačítko spouště na boku přístroje a nabízí dvoudiodový blesk, u BlackBerry si musíme vystačit jen s jednou diodou. V ostatních věcech se jedná o totožné přístroje.

Na závěr Obama

Pokud se domníváte, že s BlackBerry nebudete tak “cool” jako s iPhonem, tak si vzpomeňte, že jej používá i prezident Obama. :-)

O tom jak to s Blackberry dopadlo se dočtete v článku Kingzone N5

3 komentáře


 1. // Odpovědět

  Vcelku pěkně shrnuté zkušenosti, ale měl bych dvě poznámky, do telefonu se přes počítač dá nainstalovat aplikace snap,což je klient Google play pro blackberry, který stahuje přímo z Google play takže odpadá to instalování z pochybných zdrojů. A ta druhá poznámka, která vás pravděpodobně asi rozhořčí je, že podle odkazu na eshop máte verzi telefonu stl100-1, která byla cílená na rozvojové trhy bez LTE a obsahuje tudíž jinou verzi procesoru(TI Omap 4470), tento procesor však bohužel nepodporuje LTE.


  1. // Odpovědět

   Dobrý den,

   velice děkuji za doporučení na aplikaci Snap. Ještě jsem o ní neslyšel a velmi rád jí vyzkouším.

   S tou verzí telefonu bez LTE jste mě zaskočil, ale Google říká, že máte pravdu. Článek tedy poupravím, holt co se dá dělat. :( Snad to LTE nebudu nějak příšerně postrádat.


 2. // Odpovědět

  Pár zajímavostí:

  Velikost (rychlost) processoru a velikost RAM nejsou, samy o sobě, směrodatné údaje.

  BB Bold 9900 / 9930 Touch má processor o taktu 1.2 GHz a RAM 768 MB, přesto je tento HW, s ohledem na nenáročnost systému na Javě, srovnatelný s RAM 4 GB a osmi jádry u Androidu.

  iOS je úplně jinak náročný na systém, proto nepotřebuje tak velké RAM paměti (vidíte, skoro po roku narostla na, u Androidu zcela standardní, 2 GB u nejnovějších modelů). To samé platí o BB OS 10.

  Tento systém (stejně jako PlayBook OS) je ještě ze “staré dobré školy” zakladatelů RIM (ten šikmooký by něco takového nikdy nedokázal). Jeho největší slabinou je skutečně malý počet nativních aplikací a ne zcela ideální chod aplikací androidních (musejí se přeformátovat do jiného formátu, proto). BB OS 10 je trošičku jinak postaven, než Android, tak proto, nehledě na to, že každá Androidní aplikace stažená jinde, než z BB shopu, znamená jisté bezpečnostní risiko jinak skvěle zabezpečeného zařízení a kdybyste si velmi dobře přečetl právní podmínky ukryté v nápovědě v komunikátoru, ztrácíte tím v podstatě záruku – kompromis mezi otevřeností (a nebezpečností) a uzavřeností (a bezpečností).

  Na druhou stranu, oproti nějakému matlákovi z Evolveo a podobných takyznaček (včetně Samsungu), BB si dalo tu práci a systém docela solidně odladilo. Ano, trvalo to, jako psovi pastva, ale je to.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *