Kiva.org – Charita trochu jinak

Nejlepší pocit mám z toho, když nezištně pomáhám. Samozřejmě odesílání peněz se nevyrovná pocitu někomu pomoci přímo osobně. Pokud máte čas a chuť můžete zkusit například Dobrovolnické centrum Motol. Já bohužel nemám zrovna času na rozdávání, a tak jsem hledal nějaký nejlepší způsob peněžní pomoci.

Kiva.org

Nějakou dobu se mi nejvíce líbil Dobrý anděl. Pro jeho transparentnost a spravedlnost. Určitě není náhodou, že se tato nadace stala jednou z nejúspěšnějších v Česku a na Slovensku. Je super, že rozdělují skutečně 100% částky a nic nejde na žádné jiné náklady. Vidíte přesně, komu jste kolik poslali a můžete si prohlédnout fotky a pravidelně aktualizovaný příběh rodiny, která peníze potřebuje.

Fundraising

Svou pozornost z Dobrého anděla jsem přesměroval na fundraising, kdy se s ostatními lidmi skládáte na určitou věc. Nemusí se vždy jednat přímo o charitu, ale můžete pomoci zafinancovat nějaké umělecké dílo, technologickou vychytávku apod. V Česku probíhají sbírky například na HitHit.cz, Startovač.cz nebo na DarujSprávně.cz. V zahraničí je nejznámější KickStarter.com.

P2P půjčky

P2P půjčky jsou také forma pomoci. Půjčujete někomu peníze za výhodnější úrok než by dostal v bance a vám se peníze zúročují za více než by vám zhodnotil váš bankéř. Je to systém vítěz/vítěz, do doby než narazíte na problémového dlužníka. Ale pokud hezky diverzifikujete a budete vybírat opatrně, tak se dá na P2P půjčkách celkem stabilně zhodnocovat kapitál. V Česku máme například suprové Zonky.cz.

Kiva.org

A co je to ta Kiva.org? Jedná se o kombinaci P2P půjček, fundraisingu a charity. Půjčujete peníze zejména do zemí třetího světa a to navíc bez přidaného úroku. Pomáháte místním lidem půjčit si peníze na vzdělání, drobné podnikání a řadu dalších věcí. Je fajn, že vám peníze postupně splácejí a můžete je rovnou půjčit někomu jinému. Pokud si nevyberete někoho rizikového s nízkým ratingem, tak vám peníze znehodnucuje pouze inflace a vy, i když pomáháte, tak peníze neutrácíte.

Kiva.org se mi tedy nakonec jeví jako nejlepší ze všeho. Víte přesně komu kolik a na co půjčujete. Sice se vám peníze nemnoží, ale víte, že s vysokou pravděpodobností nekrmíte líného člověka, ale pomáháte někomu se postavit na vlastní nohy. Český tým na Kiva.org už půjčil přes 300 tisíc dolarů. Asi největším českým donatorem je podnikatel John Vanhara.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *