Byznys musí být morální

Už měsíc jsem v Česku a hledám své první zaměstnání na plný úvazek. Během tohoto hledání práce jsem si uvědomil, že je pro mě morálka a etika důležitější než výše výdělku. Zároveň věřím, že se společnost probouzí a čeká nás budoucnost plná firem ctící morální hodnoty, protože po těch ostatních poptávka vymizí.

Kdo mě zná, tak ví, že mým hlavním cílem je být bohatý. Nedovedu si však představit svou cestu k bohatství jiným způsobem než morálním, etickým a legálním. Zatímco budu bohatnout, tak musím dělat svět lepším místem a pomáhat k bohatství i dalším lidem. Toto je pro mě úplně zásadní a pokud existují podnikatelé s jiným myšlením, tak věřím, že za 100 let o jejich firmách už neuslyšíme.

Když jsem půl roku provozoval eshop TvůjKlenot.cz (který je nyní ve vlastnictví mé kamarádky), tak pro mě byla na prvním místě spokojenost zákazníků. Prakticky jsem se nehonil za velkými zisky, ale snažil se zákazníkům vždy vyhovět tak, aby oni byli pak následně “chodící spokojenou reklamou” a příjmy přišly až jako vedlejší produkt. Když se však podívám například na TrendHim, tak po grafické stránce i po stránce sortimentu jsem pěkně zaostával.

Podobně jsem to měl při práci v Cinema City. Mohl jsem svou práci odbývat a chodit tam jen vydělávat peníze. Ale kterého člověka by tohle bavilo? Vždyť to nejlepší na tom bylo popovídat si s lidmi o filmech a vykouzlit jim úsměv na tváři.

Měsíc hledání práce

Protože už nejsem studentem a mám pozastavené podnikání (kvůli sociálním a zdravotním zálohám, protože dočasně nesplňuji podmínky vedlejší činnosti), tak je potřeba najít si práci a trochu se stabilizovat.

Jako první jsem začal oslovovat banky a brokerské společnosti. Budovat kariéru v bance mě vždycky velmi lákalo, a proto jsem se hlásil na pozici klientského pracovníka. První zklamání přišlo během pohovorů, kdy se neapelovalo na nic jiného než na obchodní dovednosti. Druhé zklamání přišlo poté, když mě 4 banky odmítly. Po tom všem jsem si uvědomil, že klientský pracovník v bance není o nic lepším, než finanční poradci pobíhající po ulici, protože podstatná část jejich mzdy je tvořena provizemi. Na toto téma jsem nedávno napsal článek Bankéři a finanční poradci.

Dostal jsem se i na pohovor k jedné brokerské společnosti, kterou v rámci slušnosti nebudu jmenovat. Zatímco v bankách jsou pohovory formou assessmentu v 6 až 20 lidech a trvají 3 až 6 hodin, tak u brokera jsem byl přijat prakticky okamžitě po 10 minutovém  pohovoru. Byla mi slíbena fixní mzda i zajímavé provize. Ovšem během pohovoru jsem se také dozvěděl, že je jim úplně jedno, co klientům nakukám, protože firmu zajímají pouze obchodní výsledky. Trochu jsem měl pocit, že mám nakročeno k Vlkovi z Wall street.

Práce ve směnárně

Ve stejný týden jsem byl také na pohovoru do směnárny v centru Prahy. Nabídli mi velmi hezké peníze a říkám si, že alespoň začnu aktivně používat angličtinu. Navíc směnárny jsou všude na světě, a tak bych v této práci mohl pokračovat až nadobro odcestuji do zahraničí. Plácli jsme si a den po podepsání smlouvy mě čekal zácvik.

Nebudu zacházet do podrobností, ale více nemorální práce už snad ani neexistuje. Snad kromě Exchange.cz a několika světlých výjimek jsou všechny směnárny past na nepozorné zákazníky. Standardní poplatek za směnu valut se pohybuje kolem 25%, takže když přijdete se 1000 euro, že byste chtěli koruny a nevšimnete si poplatku, tak jste právě přišli o 250 euro. Samozřejmě je vše zcela legální. Poplatek máte napsaný na kurzovní tabuli a dokonce i na účtence, kterou podepisujete. I tak si toho spousta lidí všimne až, když opustí okénko a poté nemá směnárna ze zákona povinnost transakci stornovat. Něco jsem si o tom googloval a narazil na tento díl pořadu Černé ovce, kde o směnárnách v Praze mluví.

Po 2 týdnech jsem tedy tuto práci opustil. Za tu krátkou dobu jsem zažil několik nezapomenutelných konfliktů, které budu ještě dlouhou dobu vyprávět v hospodě.

Miluji peníze, ale…

A kde nakonec budu pracovat? Z morálního hlediska bych nejraději pracoval pro Starbucks, kdo četl báječnou knížku Síla zvyku nebo tuto kavárnu občas navštěvuje, tak si musí Starbucks zamilovat jako já. Nabízí však poloviční plat než směnárna a z toho nevím, jak bych financoval své podnikatelské nápady. Na druhou stranu Starbucks je v 50 zemích světa a v Anglii je i minimální mzda slušná záležitost. Hledám však cokoliv, kde bych měl z odvedené práce dobrý pocit, protože z toho se momentálně stala priorita číslo 1. Věřím, že zbohatnu v každém případě, tak proč po cestě nerozdat trochu toho dobra?

Díky těmto zkušenostem vím, jak je důležité, aby moje firma měla morální hodnoty jako svůj stavební kámen. Co je pro mě samozřejmostí, však stále v naší společnosti samozřejmostí není.

4 komentáře


 1. // Odpovědět

  To jsi moc nepobyl v Anglii co? Nelíbilo se?

  Když mluvíš o tý morálce tak banky a brokery radši ani neoslovuj, protože ty poctivý a morální tě nevezmou a u těch ostatních je náplní práce samá lež.


  1. // Odpovědět

   V Anglii se podělalo plno věcí najednou. Ale třeba se někdy vrátím :)


 2. // Odpovědět

  Mohol by si napisať v stručnosti ako to dopadlo v UK ?


  1. // Odpovědět

   Agentura mi dávala práci v průměru jen 2 dny v týdnu a z toho se nedalo financovat ani bydlení se stravou. Do toho se zhoršovalo soužití s Indama a s tím i moje alergie na roztoče. Takže jsem se rozhodl vrátit se zpátky do Česka s tím, že příště pojedu s větším balíkem peněz a budu pečlivěji vybírat barák na bydlení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *