10 nejlepších filmů

Vybrat 10 nejlepších filmů, které jsem kdy viděl, je stejně náročný úkol jako vybrat 10 nejlepších jídel. Protože stejně jako se můžete jídlem přejíst, tak se vám po opakované projekci může i velice dobrý film znelíbit. I přesto Vám zkusím nabídnout seznam 10 filmů, které byste alespoň jednou za život měli vidět.

Filmy - Kino

10. místo – Wall Street (1987)

Nejstarším filmem v tomto seznamu je Wall Street. Kdo neviděl tuto klasiku z 80. let, tak by měl určitě napravit. Po první projekci jsem byl okouzlený, ačkoliv starší filmy moc nevyhledávám. Michael Douglas a Charlie Sheen na svých vrcholech.

9. místo – Hra (1997)

Kéž bych tak mohl vidět Hru zase poprvé. Je to zážitek, který lze bohužel zažít jen jednou. Nejlepší film od Davida Finchera (možná brzy udělám seznam režisérů, ať máte těch tipů, na co se dívat, mnohem víc).

8. místo – Sedm životů (2008)

Na tohle veledílo naopak 2-3 projekce potřebujete. Moc dobře si pamatuju, když jsem na tom byl v kině. Uběhly 2 třetiny filmu a říkám si “what the fuck, co to je za nudu”, ale ten závěr je brilantní. Kdo jste ještě nikdy u filmu nebrečel, tak tady leží poklad.

7. místo – Americký sniper (2014)

Podle filmových kritiků a ČSFD Americký sniper úplně nespadá na kinematografický vrchol. Lidé jej hodnotí pouze 76%. V plném sále na předpremiéře to byl však jeden z nejsilnějších emočních zážitků, které jsem u filmu zažil. Clint Eastwood odvedl dokonalou práci. A ještě několik dní po filmu mě ten emoční zážitek pronásledoval. Nejsem nějaký fanda válečného žánru, proto si myslím, že tento kousek je vhodný pro každého.

6. místo – Memento (2000)

Tento film mě vcucnul od začátku do konce. Můj nejoblíbenější režisér Christopher Nolan si s divákem hraje na vysoký úrovni. Myslím, že film není až tolik známý, ale 87% na ČSFD mluví za vše.

5. místo – Gauneři (1992)

Gauneři jsou první počin Quentina Tarantina. Teprve u nich jsem se zamiloval do jeho dialogů a následně další tvorby. Pokud se vám líbí Pulp Fiction, Kill Bill nebo Hanebný pancharti, tak určitě dejte šanci i méně známým Gaunerům.

4. místo – Město Bohů (2002)

37. nejlepší film podle ČSFD a já si ho pamatuju v jistých častech i v top desítce. Během 130 minut máte pocit, že jste prožili celý život, tolik se toho stihne ve filmu stát. Film pochází z brazilsko francouzské produkce a je to neskutečný klenot. Jako bonus je to celé true story.

3. místo – Monstrum (2008)

Filmovou komunitou podceňovaný film, ale pro mě srdcovka. Vždycky mě to dokáže položit a vždycky to prožívám tak, jako bych tam přímo byl. Za 2 týdny po 8 letech přijde do kin volné pokračování, kterého se chopila produkce J.J.Abramse.

2. místo – Gran Torino (2008)

Tady musím varovat nepouštějte si Gran Torino mockrát. Napoprvé i napodruhé je to naprostá pecka. Ale já už viděl asi 5krát a začínám pochybovat, jestli patří tak vysoko na vrchol. Ale ano. Clint Eastwood v režii i v hlavní roli předvádí něco doposud nevídaného.

1. místo – Osudový dotek (2004)

A na první místo nemohu jinak než Osudový dotek. Tento snímek má i druhé a třetí pokračování, které jsou podle kritiků propadáky, ale minimálně ten druhý díl určitě stojí také za to. Tohodle snímku ani dvojky se snad nejde překoukat. Dokonalost, emoční bomba.

Pokud vám v seznamu chybí Forrest Gump, tak je to z důvodu, že toho vám doporučí každý, každý ho viděl a já se jím navíc přejedl. Určitě jsem přemýšlel do seznamu zařadit Americký zločin a Počátek. Ve obou těchto filmech hraje úžasná herečka Ellen Page, ale jaksi se mi do top desítky úplně nevešly.

Pokud se vám článek líbil, pak napište do komentářů, jestli má smysl psát o filmech a případně sledujte můj profil na ČSFD.

2 komentáře


  1. // Odpovědět

    forest jsem neviděla, a ani vidět nechci, jednička je Vetřelec

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *